• Sztandar to symbol historii i tradycji szkoły.

Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi,

obecnych i przyszłych jej uczniów.

Pamiętając o wymowie sztandaru, należy mu okazywać cześć.

.....................................................................................

Sztandar Gminnej Szkoły Podstawowej

im. Polskich Noblistów w Oławie

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Z prawej strony płat tkaniny jest czerwony, oznacza bowiem krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi. Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają uczniowie.

Druga strona sztandaru ma kolor granatowy symbolizujący sukces i zdobywanie wiedzy. W centralnej części widzimy logo szkoły- stylizowanego srebrno-białego koguta z czerwonym grzebieniem, który nawiązuje do naszych korzeni i związku ze wsią. Kogut ma na szyi zawieszony medal z wizerunkiem Alfreda Nobla.

W górnej części znajduje się napis zawierający nazwę szkoły, w dolnej zaś imię placówki. Litery mają barwę srebra. Jest ono bowiem tradycyjnie symbolem honoru, odwagi i odpowiedzialności.

Sztandar szkoły nawiązuje do idei bliskich założeniom Nagrody Nobla. Odzwierciedla zdobywanie wiedzy oraz trwanie w tradycji i kulturze przodków. Jest symbolem integracji szkoły. Ma gromadzić i jednoczyć młodzież, nauczycieli i rodziców wokół wspólnych wartości i zadań szkoły, tak jak kiedyś jednoczył średniowiecznych rycerzy.

14 paździenika 2020r. w ramach Święta Szkoły nastąpiło oficjalne przekazanie dyrekcji szkoły, jej uczniom nowego sztandaru przez Radę Rodzców.

• Sztandar Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów

w Oławie

W latach 2002- 2017 przy ulicy Lwowskiej 10 funkcjonowało

Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Z prawej strony płat tkaniny jest czerwony.  Czerwień bowiem oznacza krew którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie.

Druga strona sztandaru ma kolor zielony, jak przyroda, która nas otacza. Zieleń symbolizuje, nadzieję, zwycięstwo i odrodzenie. W centralnej części widzimy otwartą księgę  z logo szkoły i gęsie pióro. Za nimi znajduje się globus. Przedstawione atrybuty opasuje biało-czerwona wstęga, która nawiązuje do flagi narodowej i stanowi alegorię polskości. Książka, globus, pióro są symbolicznym odzwierciedleniem różnych dziedzin nauki i kultury, to również podstawowe źródła wiedzy i niezbędne atrybuty edukacji szkolnej.

W górnej części znajduje się napis zawierający nazwę szkoły. Litery mają barwę starego złota, złoto bowiem tradycyjnie jest symbolem najwyższych wartości, chwały oraz wiedzy.

Sztandar szkoły nawiązuje do idei bliskich założeniom Nagrody Nobla. Odzwierciedla otwartość polskie młodzieży na świat i zdobywanie wiedzy oraz trwanie w tradycji i kulturze przodków. Jest symbolem integracji szkoły. Ma gromadzić i jednoczyć młodzież, nauczycieli i rodziców wokół wspólnych wartości i zadań szkoły, tak jak kiedyś jednoczył średniowiecznych rycerzy czy Polaków w okresie niewoli.