• Historia budynku szkolnego

• lata trzydzieste XX wieku
            • Na ówczesnej ulicy Lindenallee, w niemieckim Ohlau, wybudowano Szkołę Mleczarską z warsztatami (Molkerei Lehranstalt), w której obok nauczania, produkowano przetwory mleczne, głownie sery.

• Lata 1945- 1992
            • Szkoła wraz z przyległymi budynkami otrzymała nowy adres- ul. B. Bieruta i stała się miejscem stacjonowania wojsk radzieckich. Rosjanie umieścili tu szkołę podoficerską, a hale produkcyjno-szkoleniowe zaadoptowano na salę kinową i salki gimnastyczne. W piwnicy, w dawnym zbiorniku na mleko lub serwatkę, zrobiono saunę a obok niej niewielki basen.

• Lata 1993-1999
            • W obiekt stał się własnością Gminy Oława i planowano przeznaczyć go na siedzibę Urzędu Gminy. Ostatecznie Rada Gminy w 1999r. podjęła decyzję o przeznaczeniu budynku na gimnazjum

• Lata 2002- 2017
            • W 2002r. zostało do budynku przy ulicy Lwowskiej 10 przeniesione Gimnazjum z Chwalibożyc.  1.września 2002r. w budynku przy ulicy Lwowskiej 10 rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów  Oławie. Szkoła była miejscem nauki dla ponad 400- stu uczniów z 30 miejscowości Gminy Oława.

• 01.09.2017r.
            • W budynku przy ulicy Lwowskiej 10, w wyniku reformy oświaty, rozpoczęła swoją działalność Gminna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Oławie.