•  

        Logopeda szkolny 

        Anna Burzyńska

         

        Konsultacje w każdą ostatnią środę miesiąca w godz. 18.00-19.00 w sali 3.10

        Stały kontaktu drogą elektroniczną poprzez: 

        Dziennik Librus

        Pocztę e-mail: ae.burzynska@gmail.com

        Messenger : Logopeda Gsp

      • Ćwiczenia buzi i języka są bardzo ważne w prawidłowej artykulacji 

      • Ćwiczenia poprawnej wymowy głoski [r]                                                 

        https://www.youtube.com/watch?v=EDraMiZB8GI

      • Ćwiczenia poprawnej wymowy głoski [sz]

      • Ćwiczenia poprawnej wymowy głoski [cz]

      • Warto wiedzieć

          • Co jest ważne dla rozwoju mowy dziecka?
          •     Prawidłowy rozwój mowy wpływa pozytywnie na rozwój osobowości dziecka. Dziecko, które poprawnie komunikuje się werbalnie może wyrazić swoje potrzeby, spostrzeżenia, uczucia, jest w stanie nawiązać interakcje z rówieśnikami. Dzięki mowie biernej maluch rozumie i poznaje otaczający nas świat. Rozwój mowy dziecka przyspieszają częste kontakty słowne z otoczeniem. Zaniedbania w tym względzie mogą spowodować opóźnienie mowy u dziecka lub jej zaburzenia. Pierwszym i najważniejszym wzorem, który dziecko naśladuje są rodzice. Są oni bowiem osobami przebywającymi z dzieckiem  najczęściej i najdłużej, mają więc największe możliwości wpływania na jego rozwój. Dlatego tak ważne jest by świadomie i prawidłowo kształtowali mowę swojego dziecka oraz przestrzegali poniższych 10 zasad:

            1. Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, unikajmy zdrobnień i mowy dziecięcej. Mówmy wyraźnie bez pośpiechu. Budujmy poprawne gramatycznie zdania, unikajmy wyrażeń kolokwialnych.

             

            2. Rozmawiajmy z dzieckiem i słuchajmy uważnie jego wypowiedzi.  Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom, pracom domowym. Wspólnie omawiajmy przeczytane książki, obejrzane bajki, czy filmy- wzbogacajmy zasób słownictwa i doskonalmy kompetencje językowe naszych pociech.

             

            3. Mówmy do dziecka, zwracając uwagę, aby widziało naszą twarz - będzie miało okazję do obserwacji pracy artykulatorów i kontaktu wzrokowego podczas komunikacji.

             

            4. Pytajmy specjalistów, jeśli coś nas niepokoi w stanie zdrowia dziecka zarówno fizycznego jak i psychicznego. Dbajmy o górne drogi oddechowe i uszy oraz prawidłowe oddychanie – torem nosowym ( a nie ustnym!) podczas spoczynku. Nie opóźniajmy wprowadzania stałych pokarmów – ważne jest dla sprawności aparatu artykulacyjnego aby dziecko w odpowiednim czasie nauczyło się gryźć i żuć. Dbajmy o urozmaiconą i zdrową dietę.

             

            5. Zwracajmy uwagę na nieprawidłowe nawyki dziecka- wkładanie palców do ust podczas snu, mówienie z czubkiem języka wsuniętym pomiędzy zęby,  itp. Następstwem tych długotrwałych  niepożądanych zachowań mogą być wady zgryzu i   wady wymowy, np. sygmatyzm międzyzębowy. 

             

            6. Opowiadajmy i czytajmy bajki, rymowane wierszyki, śpiewajmy piosenki, włączajmy w zabawę gesty, ruch, taniec. Niech nie martwi nas fakt, że pociecha upodobała sobie  jeden z utworów i prosi o stałe jego powtarzanie. 

             

            7. Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabaw właściwą porę.

             

            8. Jeśli dziecko ogląda  telewizję, to dotrzymujmy mu towarzystwa. Pozwoli to na komentowanie wydarzeń pojawiających się na ekranie tak aby dziecko bezwiednie nie oglądało szybko zmieniających się obrazów i ciągów tekstów bez ich zrozumienia. Wybierajmy programy właściwe dla wieku i potrzeb dziecka. Starajmy się aby telewizor nie towarzyszył dziecku przez cały dzień, lecz aby włączony był okazjonalnie.

             

             9. Dbajmy o właściwą stymulację dziecka- zbyt wczesna przygoda z tabletem, smartfonem czy telewizją, w rzeczywistości może być  początkiem późniejszej cyberchoroby, czy uzależnienia medialnego.

             

            10. Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę  wymawiać, a nie robi tego, skonsultujmy się z logopedą. Nie wymagajmy od dziecka zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek. Dziecko nie przygotowane pod względem sprawności narządów artykulacyjnych, niedostatecznie różnicujące słuchowo dźwięki mowy, a zmuszane do wymawiania zbyt trudnych dla niego głosek, często zaczyna je zniekształcać. W ten sposób przyczyniamy się do powstawania błędnych nawyków artykulacyjnych, trudnych do zlikwidowania.

          • Dlaczego pomoc logopedyczna jest ważna?
          •      Mowa ma wpływ na całokształt rozwoju dziecka, zwłaszcza na jego powodzenie w nauce szkolnej. Jest atutem w nawiązywaniu kontaktów społecznych, w precyzyjnym komunikowaniu swoich poglądów, myśli, potrzeb, stanowi narzędzie zdobywania informacji.

                 Te dzieci, które źle mówią, zwykle później źle odtwarzają wyrazy w piśmie, mają problemy z właściwą komunikacją językową, a wadliwa wymowa staje się często źródłem niechęci do mówienia, a tym samym brakiem okazji do ćwiczenia umiejętności ładnego wypowiadania się. Zatem niezbędne jest aby mowa dziecka była prawidłowo rozwinięta.

          • Dlaczego współpraca z rodzicami jest ważna?
          •      Terapia logopedyczna jest procesem. Jej skuteczność zależy od stałej współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicem. Spotkania ucznia z logopedą w szkole nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne utrwalanie ćwiczeń z dzieckiem w domu. W tym celu logopeda po każdych zajęciach zamieszcza w zeszycie ucznia zestaw zadań jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii.
            Rodzice mają również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji, na których mogą dowiedzieć się, na czym polega terapia
            i jak poprawnie wykonywać zalecane ćwiczenia.    
            Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom. Dlatego zapraszam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz konsultacji w każdą ostatnią środę miesiąca w godz. 18.00-19.00 w sali 3.10 oraz do stałego kontaktu drogą elektroniczną poprzez: 

            Dziennik Librus

            Pocztę e-mail: ae.burzynska@gmail.com

            Messenger : Logopeda Gsp

          • Czym jest diagnoza logopedyczna ?
          •      Każdego roku we wrześniu logopeda przeprowadza badanie przesiewowe w klasach zerowych i nowych uczniów w klasach pierwszych.  Polega ono na sprawdzeniu:

            - stopnia rozumienia przez dziecko wydawanych poleceń,

            -poprawności nazywania przedstawianych ilustracji lub przedmiotów,

            -sprawności narządów artykulacyjnych,

            -słuchu fizycznego oraz fonematycznego.

                 Po zdiagnozowaniu u dziecka wady wymowy logopeda przekazuję pisemną informację dla rodzica i proponuje objęcie dziecka systematycznymi zajęciami terapeutycznymi. Po wyrażeniu pisemnej zgody, dziecko rozpoczyna terapię logopedyczną. Rodzice powinni zgłosić się na konsultacje w dogodnym czasie i ustalić zasady współpracy

          • Na czym polega terapia?
          •      Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych.

                Na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie oraz atrakcyjne dla dzieci formy terapii multimedialnej z użyciem edukacyjnych programów komputerowych. Logopeda najpierw prowadzi ćwiczenia przygotowujące aparat artykulacyjny do wywołania głoski, następnie ćwiczy słuchową zdolność odróżniania dźwięku prawidłowo brzmiącej głoski od tej zniekształcanej(po to, aby dziecko potrafiło dokonywać samokontroli słuchowej oraz autokorekty)aż wreszcie przystępuje do wywołania pożądanej głoski. Zwykle potrzebna jest cała seria ćwiczeń utrwalających : w sylabach, w wyrazach, w zdaniach aż wreszcie głoska pojawi się w mowiecodziennej używanej spontanicznie przez ucznia w domu i szkole.